OKULUMUZ YOK ARTIK

1392718256_okul

 

Geçen yıl (2013) Ekim ayında Milli Eğitim Bakanlığının yıkım kararı almasıyla yıkılan okulumuz, maalesef görsel olarak da yok artık. 1946 yılında eğitime başlayan okulumuz, 1985 yılında eğitim verme hizmetini tamamlamış, öğrenciler şimdiki İmam lojmanında eğitim görmüşlerdir.
Her geçen süre içerisinde nüfus kaybına uğrayan köyümüzde, öğrenci sayısı iyice azalmıştır. Öğrencilerimiz 5 yıl kadar burada eğitim gördükten sonra da, Araç’ta servis taşıma yöntemiyle eğitimlerine devam etmişlerdir. Yaklaşık 30 yıldır eğitim verilmeyen okulumuza, M.E.B’e bağlı olması sebebiyle müdahale edilememiştir.

     5yıl önce büyük ümitlerle kurulan Süzey Derneğimizin müze yapma ümitleri de gerçekleşememiştir. Kastamonu karayolundan bakılınca ayrıcalığı hissedilen, köyümüzün sembolu olan okulumuz yıkım raporunun ardından can ve mal kaybı endişesiyle yıkılmıştır. Yıkılan sadece köyümüzün okulu değil, geleceği de yıkılmıştır. Seçmen listesindeki 325 olan sayımız, geçen yıl 170, bu yıl 120 dir. Önümüzdeki yıllarda köyümüzde insan kalmayacaktır.
     Bu sorun yöremizin temel sorunudur. Kapanan köyler, bayram yemeği çıkaramayan köylerin sayıları her geçen gün artıyor. Herşeye rağmen, köyümüzün bacasını tüttüren veya tüttürmek isteyenleri, gurbette kazanıp, köyümüze yatırım yapanları da küstürmeyelim. Hiç bir şey göründüğü gibi değil. Belki de 2007 yılından beri faal olan bu internet sitemiz yayını bitirecektir. Sadece eleştiriden başka meziyetleri olmayan insan sayıları arttıkça, bizim de paylaşım sevdamız bitme safhasına maalesef yaklaşıyor.
     Hepinizi herşeye rağmen çok seviyor, köyümüzde yatan ecdatlarımızın hatırına ben köyümü de çok seviyorum. Süzeylileri birleştirecek ve güçleştirecek her oluşuma da destek vereceğimi herzaman olduğu gibi bugün de ilan ediyorum.
     SABRİ TÜÇEL